redyk

Redyk jesienny w Szczawnicy 2022

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: 2 min. Redyk jesienny w Szczawnicy 2022 | program wydarzenia

Czas czytania: 2 min.
Print Friendly, PDF & Email

Redyk jesienny w Szczawnicy 2022

Co roku organizowany jest Redyk jesienny, podczas którego na krótki czas miastem zawładną pasterze ze swoimi stadami owiec. Przez całe miasto bowiem przejdzie stado owiec w towarzystwie pasterzy, kapeli góralskiej oraz każdego kto zechce dołączyć. Jest to pozostałość po dawnej tradycji, kiedy bacowie wraz z owcami schodzili z wypasu na górskich halach a owce wracały na zimę do swoich gospodarzy. Podobny przechód odbywał się na wiosnę, kiedy łączono owce w stado i wychodziły z miejscowości w góry. To wyjście lub powrót owiec do gospodarzy nazwano redykiem. Redyk jesienny, w przeciwieństwie do wiosennego, był związany ze świętowaniem udanego sezonu pasterskiego, podsumowaniem półrocznej pracy w górach i rozliczeniem się (za wynajem owiec) bacy z gospodarzami.

Redyk jesienny – program wydarzenia

Współczesne święto pasterskie odbędzie się 15 października 2022 roku (sobota) od godziny 12:30. Owce przejdą przez całą Szczawnicę na trasie z Malinowa (przy granicy ze Szlachtową) na Piaski (przy granicy z Krościenkiem nad Dunajcem).

Od 14:00 na placu przy przystani roboczej flisackiej rozpoczną się koncerty zespołów regionalnych (Kapela Jaworcanie, Góralska hudba Flisok, Ludowa hudba Petra Baku, Kapela Folk Power oraz Temperament Cimbal Orchestra), będzie można również spróbować tradycyjnych góralskich potraw oraz zobaczyć regionalną twórczość ludową.

O 17:00 zacznie koncertować zespół Brathanki.

Od 20:00 impreza przenosi się do Strefy Pod Palenicą (ul. Główna 7, Szczawnica) gdzie będzie można posłuchać i potańczyć przy góralskiej kapeli i DJ-em.


Jak to wyglądało w innych latach?


Redyk – co to jest, kiedy się odbywa i gdzie można zobaczyć na żywo

https://poznajpieniny.pl/redyk/


Kalendarz redykowy

Nadchodzące wydarzenia


WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM BESKIDY, PIENINY, PODHALE, SŁOWACJA

Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę

Polecane:

Warunki na szlakach:

Aktualności:


2 thoughts on “Redyk jesienny w Szczawnicy 2022

Comments are closed.

error: Content is protected !!