Aktualne warunki na szlakach

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: 3 min. Aktualne warunki na szlakach Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Gorce, Słowacja

Czas czytania: 3 min.
Print Friendly, PDF & Email

Spis treści:


Aktualne warunki na szlakach


Pieniny


Beskid Sądecki


Gorce


Beskid Żywiecki


  Tatry


  Słowacja

   Słowacja – mapa pogodowa | Aktualne warunki na szlakach

   Horská záchranná služba (HZS) udostępniła portal pogodowy METEOPORTAL HZS. Możecie sprawdzić aktualne warunki dla gór:

   • Pieniny,
   • Tatry po słowackiej stronie (Wysokie Tatry, Tatry Zachodnie + Góry Choczańskie),
   • Niżne Tatry,
   • Mała Fatra,
   • Wielka Fatra,
   • Beskidy Orawskie (m.in. Babia Góra),


   Aktualne warunki w górach (Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce)

   Prognozy pogody

   Windy.com – prognoza pogody Krościenko nad Dunajcem


   Aktualne warunki – SPRAWDŹ POGODĘ

   www.pogodagopr.pl

   Prognoza pogody dla:

   Prognoza pogody w górach:

   mountain-forecast.com:


   Kamery online

   Zobacz więcej kamer: TUTAJ


   Jaka pogoda w Pieninach? Gdzie sprawdzić pogodę?

   Czy będzie padać? Pieniny i okolice | Sprawdź pogodę zanim wyruszysz w góry.

   W Pieninach panuje łagodniejszy klimat niż w Tatrach a średnia roczna opadów jest niższa niż na Podhalu. Pamiętaj, że najlepiej jest wyruszyć na szlak rano, dlatego, że popołudniu jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Prognoza pogody jest bardzo zmienna, zawsze upewnij się wieczorem dzień przed wycieczką i rano tuż przed wyjściem czy nie zmieniły się prognozy.


   STACJE METEO GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR

   Kamery online i aktualna prognoza pogody

   Wystartowała nowa strona internetowa www.pogoda.gopr.pl. Można tam zobaczyć obraz z kamer na żywo oraz sprawdzić aktualną prognozę pogody w kilku miejscach na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR.

   Są to: Hala Krupowa (Beskid Żywiecki), Luboń Wielki (Beskid Wyspowy), Turbacz (Gorce), Koliba na Łapsowej Polanie (Gorce), Szczawnica (Beskid Sądecki/Pieniny) oraz Durbaszka (Pieniny).

   Zapraszamy do korzystania ze strony, szczególnie podczas planowania wycieczek w góry. http://pogodagopr.pl/


   Zagrożenie lawinowe w górach

   Zagrożenie lawinowe w górach można śledzić na stronie GOPRu www.gopr.pl

   Są tu informacje z:

   Aktualne zagrożenie lawinowe w Tatrach możemy sprawdzić na stronie TOPRu www.lawiny.topr.pl oraz po stronie słowackiej HZS www.laviny.sk.

   Na stronie HZS (www.laviny.sk) można sprawdzić zagrożenie lawinowe poza Tatrami, dla takich rejonów jak: Niżne Tatry, Mała Fatra i Wielka Fatra.

   Mapa lawinowa Słowacja

   Pieniny, po polskiej i słowackiej stronie, nie są aż tak niebezpieczne pod kątem możliwych lawin jak Tatry. Za to na terenie Słowacji, blisko Pienin, znajdują się obszary wysokogórskie (m.in. Tatry, Niżne Tatry, Mała i Wielka Fatra), w których lawiny mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Te obszary są dostępne z rejonu Pienin w zaledwie ponad 1-2 godziny drogi samochodem. Dlatego też umieściliśmy tu na stronie linki do przydatnych map, stron z komunikatami pogodowymi, informacjami o zagrożeniu lawinowym i prewencji.

   Bardzo pomocna w ocenie sytuacji lawinowej jest mapa lawinowa. Na obszar Słowacji taką mapę udostępnia Horská záchranná služba (HZS) i jest dostępna online TUTAJ. Warto się z nią zapoznać planując wypady skiturowe czy wyjścia w góry. Taka mapa pokazuje gdzie może się utworzyć zagrożenie lawinowe. Do tego należy sprawdzić aktualne komunikaty lawinowe dla danego regionu. Będąc w terenie należy cały czas obserwować sytuację na miejscu. Góry potrafią być bezwzględne, nigdy nie zapominajcie zabrać ze sobą zestawów ABC lawinowego. Detektor warto sprawdzić w domu przed wyjazdem, być może trzeba wymienić baterie na nowe a być może potrzeba zaktualizować go. (Jeśli nie wiesz jak zadbać o detektor, zapytaj specjalisty.) Warto wyrobić sobie dobre odruchy, w tym włączania detektora wychodząc w teren górski zagrożony lawinami.

   Brak ABC lawinowego można łatwo nadrobić. Nie trzeba od razu kupować drogiego sprzętu, można wypożyczyć. Warto pamiętać, że sprzęt to nie wszystko. Dobrą inwestycją jest przeszkolenie z używania ABC lawinowego. Istnieje wiele firm szkoleniowych, w których można zdobyć odpowiednie umiejętności. Warto, umiejętność samodzielnego poruszania się zimą w górach wysokich do prostych nie należy. Nawet profesjonaliści nieustannie się szkolą.


   1 thought on “Aktualne warunki na szlakach

   Comments are closed.

   error: Content is protected !!