Zamek “Wronin” w Czorsztynie

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: 3 min. Historia zamku sięga XIII wieku. Bywali w nim polscy królowie. Zamek stał na straży granicy polsko-węgierskiej. Obecnie ruiny udostępnione są do zwiedzania.

Czas czytania: 3 min.
Print Friendly, PDF & Email

Ruiny zamku w Czorsztynie


Co można zobaczyć?

Historia zamku sięga XIII wieku. Warownię prawdopodobnie ufundowała księżna Kinga. Kinga stała się patronką Sądecczyzny, do której wliczano wtedy rejon Pienin. A w 1997 roku została kanonizowana w Starym Sączu. Zamek pełnił m.in. funkcję strażnicy na granicy polsko-węgierskiej (granica biegła po rzece Dunajec). W 1921 roku właściciel Czorsztyna Stanisław Konstanty Drohojowski utworzył na wzgórzu zamkowym rezerwat przyrody. Od 1996 roku rezerwat Zamek Czorsztyn stał się częścią Pienińskiego Parku Narodowego.

Podchodząc na zamek, po przejściu przez bramę wejściową, przechodzi się na dziedziniec zamku dolnego. Tę część można zwiedzić bezpłatnie. Wchodząc po metalowych schodach, zaraz przy wejściu znajduje się kasa biletowa. (Bilety można zakupić tutaj lub w budynku przy parkingu). Trasa zwiedzania prowadzi przez ruiny zamku średniego i górnego oraz do renesansowej baszty Baranowskiego. Z dawnych komnat można podziwiać piękną panoramę na Tatry, jezioro Czorsztyńskie czy zamek w Niedzicy wraz z zaporą. Ruiny położone są na wapiennej skale, którą porasta roślinność. Zwiedzając można zaobserwować endemit pieniński – pszonaka pienińskiego.

ruiny zamku w Czorsztynie, pszonak pieniński
Pszonak pieniński Erysimum pieninicum, fot. Jerzy Opioła, źródło: wikipedia

Ruiny zamku wznoszą się obecnie około 50 m nad taflą Zbiornika Czorsztyńskiego (przed zalaniem zbiornika różnica pomiędzy murami zamku a dnem doliny Dunajca wynosiła 95 m).

ruiny zamku w Czorsztynie
Widok na ruiny zamku w Czorsztynie, rok 1931
ruiny zamku w Czorsztynie
Współczesny widok na ruiny zamku w Czorsztynie (po zalaniu Zbiornika Czorsztyńskiego)

Na zamku znajdują się dwie wystawy. W tzw. “kuchni” poruszane są tematy historii zamku, starostwa czorsztyńskiego, rodziny Drohojowskich oraz o powstaniu Zbiornika Czorsztyńskiego. W baszcie Baranowskiego można zobaczyć reprodukcje historycznych zdjęć i widokówek z Pienin oraz dłubanki. Dłubanki to łódki flisackie wydrążone ręcznie z jednego pnia drzewa. Używano ich jeszcze w XX wieku.

spływ Dunajcem, ruiny zamku w Czorsztynie
Spływ Dunajcem z Czorsztyna do Szczawnicy, rok 1930

Przy dobrej pogodzie możemy zaobserwować niepylaka apollo.

niepylak Apollo, ruiny zamku w Czorsztynie
Niepylak apollo Parnassius Apollo, fot. Robert Kindermann, źródło: wikipedia

Informacje praktyczne

Do Czorsztyna najłatwiej można dojechać skręcając do miejscowości z głównej szosy Krośnica-Sromowce.

Parking

Będąc już w Czorsztynie wystarczy kierować się cały czas w dół, główną ulicą Zamkową. Parking jest przy samym budynku Pienińskiego PN, w którym można zakupić bilety, pamiątki, mapy oraz skorzystać z toalety (na zamku nie ma sanitariatów). Parking ten jest dość mały i szybko (szczególnie w sezonie) może się zapełnić.

Z parkingu pozostaje do przejścia na zamek jeszcze około 500 metrów.

Bilety

W kasach można płacić tylko gotówką. Można zapłacić wcześniej przelewem (szczegółowe informacje na stronie PPN-u, link poniżej). Pobiera się opłaty za fotografowanie i filmowanie uroczystości rodzinnych (m.in. zdjęcia ślubne).

Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco, nie ma rezerwacji.

Ceny biletów (2023):

  • normalny – 10,00 zł,
  • ulgowy – 5,00 zł

Godziny otwarcia

  • od 1 października do 30 kwietnia w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków,
  • od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 do 18.00 codziennie
  • 1 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz w Wielkanoc zamek nieczynny.

Zwiedzanie

Zamek zwiedza się indywidualnie, wejście odbywa się na bieżąco, po zakupieniu biletów. Po zamku mogą oprowadzać przewodnicy górscy. Osoby zainteresowane taką usługą powinny skontaktować się bezpośrednio z przewodnikami, Pieniński PN nie świadczy usług przewodnickich.

Alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania jest aplikacja z nagraniem o zamku. Po pobraniu aplikacji MOVI Guide należy odszukać “Zamek w Czorsztynie” i postępować zgodnie z instrukcjami w aplikacji. Dostępna jest tylko wersja w języku polskim.

Zachęcamy do zakupu folderu wydanego przez Pieniński PN “Zamek Czorsztyn”. Znajduje się tam mnóstwo informacji nt. zamku.

Informacje o zamku, aktualnych cenach biletów, godzinach otwarcia dostępne są na stronie PPN-u: https://www.pieninypn.pl/pl/992/0/zamek-czorsztyn.html


Dla pasjonatów, którzy chcą wiedzieć więcej

Pieniński PN w swoim roczniku “Pieniny – Przyroda i Człowiek” publikuje klika ciekawych artykułów o zamku w Czorsztynie:


Poniżej artykuł o zamku z czasopisma “Ochrona zabytków”, który można za darmo pobrać: https://ochronazabytkow.nid.pl/wp-content/uploads/2019/10/OZ_1-2005_01_Stepien.pdf


error: Content is protected !!