Góry

Czas czytania: 2 min.
Print Friendly, PDF & Email

Omawiany obszar górski koncentruje się wokół Pienin. Góry te ze względu na swoją atrakcyjność i dogodne położenie są idealną bazą wypadową nie tylko na pienińskie górskie wycieczki, ale także na jednodniowe wycieczki w okolice Pienin (Gorce, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Podtatrze, Orawę, Beskid Żywiecki czy Beskid Wyspowy). Również można szybko dojechać z Pienin na Słowację. Dzięki temu w łatwy sposób można zwiedzić Tatry Słowackie, Niżne Tatry, Słowacki Raj czy zrobić wycieczkę objazdową “śladami UNESCO” i zobaczyć zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Wyświetl większą mapę

Góry | Okolice Pienin

Góry w okolicy Pienin to m.in. Gorce i Beskid Sądecki. Te grupy górskie są nieco mniej popularne niż Pieniny a również mogą zaoferować sporo atrakcji.

Gorce – w skrócie o Gorcach

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz 1310 m n.p.m., na który najprościej dotrzeć idąc szlakami z Nowego Targu. Tuż pod szczytem znajduje się całoroczne schronisko górskie PTTK Turbacz, z którego można podziwiać niesamowite panoramy na Tatry. Najwyższe partie Gorców, w większości, objęte są ochroną przyrody w ramach Gorczańskiego Parku Narodowego. Jednymi z popularnych miejscowości, z których można rozpocząć wędrówkę w Gorce to Łopuszna, Rabka Zdrój oraz Ochotnica – Górna i Dolna. We wschodniej części Gorców oddziela się osobne Pasmo Lubania – Lubań 1211 m n.p.m. Przez całe Gorce przechodzi Główny Szlak Beskidzki, który łączy w nich Rabkę Zdrój i Krościenko nad Dunajcem.

Beskid Sądecki – kilka słów o Beskidzie Sądeckim

W Beskidzie Sądeckim najwyższym szczytem jest Radziejowa 1262 m n.p.m.. Można na nią dotrzeć z kilku miejsc np. z Jaworek lub z Piwnicznej-Zdrój. W Paśmie Radziejowej znajduje się schronisko górskie PTTK Przehyba. Przez cały Beskid Sądecki również przebiega Główny Szlak Beskidzki, który rozpoczyna się w Krościenku nad Dunajcem, przechodzi przez m.in. Przehybę, Radziejową, następnie schodzi do Rytra. Następny etap GSB w Beskidzie Sądeckim biegnie w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Przy GSB jest schronisko górskie PTTK Na Hali Łabowskiej. Najpopularniejszym szczytem w Beskidzie Sądeckim jest Jaworzyna Krynicka, z racji znajdującego się na niej wyciągu narciarskiego i kolei gondolowej. U podnóża Jaworzyny znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości w Polsce – Krynica-Zdrój. Krynica słynie przede wszystkim z wód mineralnych. Można też usłyszeć o ciekawych osobach związanych z Krynicą. Jedną z takich osób był Nikifor Krynicki, łemkowskiego pochodzenia malarz prymitywista.

Góry | Główny Szlak Beskidzki

To najdłuższy szlak górski w Polsce, jego długość wynosi ponad 500 km. Początek i koniec wyznaczają miejscowości Ustroń w województwie śląskim i Wołosate w województwie podkarpackim. Przebiega przez wszystkie najwyższe grupy górskie w polskich Karpatach – Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady.


Góry | Widok na Tatry z okolic przełęczy Leśnickiej, słowackie Pieniny

https://poznajpieniny.pl/o-pieninach/
https://poznajpieniny.pl/pieninski-park-narodowy/
error: Content is protected !!