Sprawdź pogodę zanim wyruszysz w góry

Czas czytania: 3 min.
Print Friendly, PDF & Email

Jaka pogoda w Pieninach? Gdzie sprawdzić pogodę?

Czy będzie padać? Pieniny i okolice | Sprawdź pogodę zanim wyruszysz w góry.

W Pieninach panuje łagodniejszy klimat niż w Tatrach a średnia roczna opadów jest niższa niż na Podhalu. Pamiętaj, że najlepiej jest wyruszyć na szlak rano, dlatego, że popołudniu jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Prognoza pogody jest bardzo zmienna, zawsze upewnij się wieczorem dzień przed wycieczką i rano tuż przed wyjściem czy nie zmieniły się prognozy.

Jaka pogoda w Pieninach? Gdzie sprawdzić pogodę?

Aktualne warunki na szlakach | Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Słowacja (Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Słowacki Raj, Niżne Tatry, Fatra)

Aktualne warunki na szlakach

Aktualne warunki na szlakach – komunikaty PPN, itp:


Aktualne warunki w górach (Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce)

Prognozy pogody

Aktualne warunki – SPRAWDŹ POGODĘ

www.pogodagopr.pl

Prognoza pogody dla:

Prognoza pogody w górach:

mountain-forecast.com:


Kamery online

Zobacz więcej kamer: TUTAJ

https://poznajpieniny.pl/kamery-pieniny/

Czy będzie padać? Pieniny i okolice | Sprawdź pogodę zanim wyruszysz w góry.

W Pieninach panuje łagodniejszy klimat niż w Tatrach a średnia roczna opadów jest niższa niż na Podhalu. Pamiętaj, że najlepiej jest wyruszyć na szlak rano, dlatego, że popołudniu jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Prognoza pogody jest bardzo zmienna, zawsze upewnij się wieczorem dzień przed wycieczką i rano tuż przed wyjściem czy nie zmieniły się prognozy.


STACJE METEO GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR

Kamery online i aktualna prognoza pogody

Wystartowała nowa strona internetowa www.pogoda.gopr.pl. Można tam zobaczyć obraz z kamer na żywo oraz sprawdzić aktualną prognozę pogody w kilku miejscach na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR.

Są to: Hala Krupowa (Beskid Żywiecki), Luboń Wielki (Beskid Wyspowy), Turbacz (Gorce), Koliba na Łapsowej Polanie (Gorce), Szczawnica (Beskid Sądecki/Pieniny) oraz Durbaszka (Pieniny).

Zapraszamy do korzystania ze strony, szczególnie podczas planowania wycieczek w góry. http://pogodagopr.pl/


Zagrożenie lawinowe w górach

Zagrożenie lawinowe w górach można śledzić na stronie GOPRu www.gopr.pl

Są tu informacje z:

Aktualne zagrożenie lawinowe w Tatrach możemy sprawdzić na stronie TOPRu Lawiny.TOPR.pl oraz po stronie słowackiej HZS www.laviny.sk.

Na stronie HZS (www.laviny.sk) można sprawdzić zagrożenie lawinowe poza Tatrami, dla takich rejonów jak: Niżne Tatry, Mała Fatra i Wielka Fatra.

Mapa lawinowa Słowacja

Pieniny, po polskiej i słowackiej stronie, nie są aż tak niebezpieczne pod kątem możliwych lawin jak Tatry. Za to na terenie Słowacji, blisko Pienin, znajdują się obszary wysokogórskie (m.in. Tatry, Niżne Tatry, Mała i Wielka Fatra), w których lawiny mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Te obszary są dostępne z rejonu Pienin w zaledwie ponad 1-2 godziny drogi samochodem. Dlatego też umieściliśmy tu na stronie linki do przydatnych map, stron z komunikatami pogodowymi, informacjami o zagrożeniu lawinowym i prewencji.

Bardzo pomocna w ocenie sytuacji lawinowej jest mapa lawinowa. Na obszar Słowacji taką mapę udostępnia Horská záchranná služba (HZS) i jest dostępna online TUTAJ. Warto się z nią zapoznać planując wypady skiturowe czy wyjścia w góry. Taka mapa pokazuje gdzie może się utworzyć zagrożenie lawinowe. Do tego należy sprawdzić aktualne komunikaty lawinowe dla danego regionu. Będąc w terenie należy cały czas obserwować sytuację na miejscu. Góry potrafią być bezwzględne, nigdy nie zapominajcie zabrać ze sobą zestawów ABC lawinowego. Detektor warto sprawdzić w domu przed wyjazdem, być może trzeba wymienić baterie na nowe a być może potrzeba zaktualizować go. (Jeśli nie wiesz jak zadbać o detektor, zapytaj specjalisty.) Warto wyrobić sobie dobre odruchy, w tym włączania detektora wychodząc w teren górski zagrożony lawinami.

Brak ABC lawinowego można łatwo nadrobić. Nie trzeba od razu kupować drogiego sprzętu, można wypożyczyć. Warto pamiętać, że sprzęt to nie wszystko. Dobrą inwestycją jest przeszkolenie z używania ABC lawinowego. Istnieje wiele firm szkoleniowych, w których można zdobyć odpowiednie umiejętności. Warto, umiejętność samodzielnego poruszania się zimą w górach wysokich do prostych nie należy. Nawet profesjonaliści nieustannie się szkolą.

Słowacja – mapa pogodowa | Aktualne warunki na szlakach

Horská záchranná služba (HZS) udostępniła portal pogodowy METEOPORTAL HZS. Możecie sprawdzić aktualne warunki dla gór:

  • Pieniny,
  • Tatry po słowackiej stronie (Wysokie Tatry, Tatry Zachodnie + Góry Choczańskie),
  • Niżne Tatry,
  • Mała Fatra,
  • Wielka Fatra,
  • Beskidy Orawskie (m.in. Babia Góra),

Airly


One Comment

Comments are closed.

error: Content is protected !!