Przewodnik Pieniński

Czas czytania: 3 min.
Print Friendly, PDF & Email

Przewodnik Pieniński Jakub Wolski

Przewodnik Pieniński Park Narodowy, Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole

Grupy zorganizowane mają obowiązek przebywać na terenie Pienińskiego Parku Narodowego z przewodnikiem górskim (beskidzkim lub tatrzańskim). Nakaz ten dotyczy zarówno zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, jak i grup osób dorosłych. Pomimo obowiązku, korzystanie z usług licencjonowanych przewodników cieszy się zainteresowaniem głównie ze względu na dwa aspekty: poczucie bezpieczeństwa oraz obszerna wiedza i doświadczenie przewodników. Dlatego też chętnie wynajmują przewodników osoby indywidualne oraz grupy rodzinne, które nie są objęte takim obowiązkiem. Takie kameralne wycieczki są dopasowywane do zainteresowań osób. Jest to też dobry sposób na zachęcenie dzieci do wycieczek w góry. Przewodnicy mają też do zaoferowania wycieczki przyrodnicze, gry terenowe oraz warsztaty.


Jak sprawdzić czy przewodnik ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu? | przewodnictwo górskie

Część przewodników publikuje zdjęcia swoich legitymacji na swojej stronie internetowej lub wypisuje numer uprawnień. Ale to nie jest popularna praktyka, bo istnieje ryzyko podrobienia dokumentów. Pracę przewodnika górskiego może wykonywać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia państwowe przewodnika górskiego. Na terenie PPN-u są to odpowiednio przewodnik górski na obszar Beskidów (zwany potocznie przewodnikiem beskidzkim) oraz przewodnik górski na obszar Tatr (zwany potocznie przewodnikiem tatrzańskim).

Pozostałe uprawnienia, w tym te sprzed deregulacji np. przewodnik terenowy czy przodownik górski PTTK NIE uprawniają do prowadzenia wycieczek w góry. Stąd warto po prostu zapytać przewodnika o posiadane uprawnienia czy poprosić o przysłanie zdjęcia legitymacji na e-mail.


Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę w Pieniny

Polecani przewodnicy pienińscy na wycieczkę w Pieniny:

Przewodnicy pienińscy * – nazwa przewodnicy pienińscy to nie jest oficjalna nazwa uprawnień przewodnickich; zwyczajowo mówi się tak na lokalnych przewodników, z których zdecydowana większość ma uprawnienia państwowe przewodnika górskiego na obszar Beskidów (tzw. przewodnicy beskidzcy); wśród lokalnych przewodników są również przewodnicy z uprawnieniami na Tatry (tzw. przewodnicy tatrzańscy); Zarówno przewodnicy beskidzcy, jak i tatrzańscy, mogą prowadzić wycieczki po terenie Pienin oraz Pienińskiego Parku Narodowego.

JAKUB WOLSKI

 • Przewodnik górski (Beskidzki III klasy),
 • Upoważnienie Pienińskiego Parku Narodowego,
 • Licencja Gorczańskiego Parku Narodowego,
 • Licencja Babiogórskiego Parku Narodowego,
 • Uprawnienia do prowadzenia grup w języku angielskim, English-speaking Mountain Guide (Pieniny, Beskids)
 • Flisak,
 • Przodownik Turystyki Górskiej PTTK,
 • Znakarz szlaków PTTK
 • miejscowość: Krościenko nad Dunajcem

tel. 792 544 791 | przewodnikpieninski@gmail.com

strona: www.przewodnikpieninski.pl

Pomysły na wycieczkę w Pieniny

Pieniny to malownicza grupa górska, doskonale nadająca się do zwiedzania w czasie weekendu, ale i na dłuższe wycieczki. Bazą dla nich są przede wszystkim najbardziej znane ośrodki turystyczne: Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica. Do najczęściej odwiedzanych szczytów Pienińskiego Parku Narodowego należą Trzy KoronySokolica i Góra Zamkowa z ruinami zamku w Czorsztynie. Na trasie wycieczki warto uwzględnić inne części Pienin. W Małych Pieninach obowiązkowymi punktami są Wąwóz HomoleWysoka czy Palenica. A w Pieninach Spiskich – Niedzica (najpopularniejsze atrakcje to zamek Dunajec w Niedzicy oraz zapora wodna). Warto zobaczyć na własne oczy jak wygląda spływ przełomem Dunajca z flisakami pienińskimi, a po stronie słowackiej Drogę Pienińską i Czerwony Klasztor. Możliwości jest wiele, na dość małym obszarze znajduje się mnóstwo atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Całość ubogaca gęsta sieć szlaków pieszych, sąsiedztwo innych gór takich jak Gorce czy Beskid Sądecki oraz bliskość granicy ze Słowacją.


Najciekawsze propozycje wycieczki w Pieniny

Najciekawsze propozycje wycieczki w Pieniny:

 1. Wycieczki piesze w Pienińskim Parku Narodowym (np. na Trzy Korony, Sokolicę, Sokolą Perć)
 2. Wycieczki piesze w Małych Pieninach (np. Wąwóz Homole, schronisko pod Durbaszką, Wysoka, Palenica, Szafranówka, Wysoki Wierch)
 3. Zwiedzanie zamku Dunajec oraz spacer po zaporze wodnej w Niedzicy
 4. Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie
 5. Przeprawa statkiem przez jezioro Czorsztyńskie (Czorsztyn – Niedzica)
 6. Rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim
 7. Spływ przełomem Dunajca (tradycyjny, czyli z flisakami; pontonami lub kajakiem)
 8. Zwiedzanie Szczawnicy, zwiedzanie Krościenka nad Dunajcem
 9. Wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę
 10. Zwiedzanie dawnej cerkwi w Szlachtowej, w Jaworkach
 11. Zwiedzanie Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej
 12. Zwiedzanie Wystawy Przyrodniczej w Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem
error: Content is protected !!