Do jakiego miasta w Pieniny?

Czas czytania: 2 min. Do jakiego miasta w Pieniny? | Krościenko nad Dunajcem czy Szczawnica? Klimat małomiasteczkowy czy uzdrowiskowy?

Czas czytania: 2 min.

Do jakiego miasta w Pieniny?

Pytanie dość proste, ale ktoś kto pierwszy raz udaje się w rejony Pienin nie wie jaka złożoność się za tym pytaniem kryje. Tu pomocna będzie nieco historia.

Obecnie jedynym miastem w okolicach Pienin jest Szczawnica. Szczawnica otrzymała prawa miejskie w 1962 roku. Rozwój zawdzięcza odkryciu leczniczych wód mineralnych i utworzenia uzdrowiska. Przypisuje się (i słusznie), że to dzięki Józefowi Szalayowi uzdrowisko szybko się rozwinęło i osiągnęło europejskie standardy. Jednak mimo upływu lat i zmian we właścicielach uzdrowiska dopiero w II połowie XX wieku, kiedy wszystko upaństwowiono, zapadła decyzja o zmianie statusu miejscowości.

Inaczej sytuacja potoczyła się z sąsiednim Krościenkiem nad Dunajcem, które posiadało prawa miejskie od XIV wieku. Do dzisiaj możemy też zobaczyć typowy układ rynku dla miast zakładanych na prawie niemieckim. Przy czym w momencie otrzymania praw miejskich Krościenko nie było zakładane a już istniało. Dokładne dokumenty, które by mogły wskazywać kiedy dokładnie powstało Krościenko (przed lokacją na prawie niemieckim) nie zachowały się. Obecnie miejscowość ta jest wsią a wszystko przez przepisy z 1932 roku, które pozbawiały statusu miasta miejscowości o liczbie mieszkańców mniejszej niż 5 000 osób.

prawo magdeburskie – najbardziej rozpowszechniony w Polsce wariant prawa niemieckiego; prawo magdeburskie opierało się na zwyczajach prawnych obowiązujących w Magdeburgu, które od końca XII w. były wzorem prawno-organizacyjnym dla innych miast wschodnio niem.; od XIII w. przyjmowane też w miastach polskich lokowanych na prawie niemieckim (np. Środa Śląska 1235, Wrocław 1242, Kraków 1257);

Encyklopedia PWN, hasło: prawo magdeburskie

Zwykle przy lokacji (na prawie magdeburskim) wytyczano centralnie położony kwadratowy bądź prostokątny rynek, z miejscem dla ratusza pośrodku. Z narożników rynku miały wybiegać pod kątem prostym po dwie prostopadłe do siebie ulice. Rozdzielały one osiem prostokątnych przestrzeni przeznaczonych pod zabudowę oraz tworzyły podstawę w miarę regularnej sieci ulic ciągnących się do miejskich wałów i rowów, zastąpionych później przez mury.

Wikipedia, hasło: prawo magdeburskie

Krościenko n/Dunajcem: Nakład Sklepu Kółka Rolniczego, [1918-1939]
Krościenko nad Dunajcem, kwiecień 2022, fot. Jakub Wolski

Klimat małomiasteczkowy czy uzdrowiskowy?

Zatem chcąc poczuć klimat dawnego małego miasteczka to koniecznie trzeba odwiedzić Krościenko nad Dunajcem. Natomiast jeśli typowo uzdrowiskowy to idealna będzie Szczawnica.

Szczawnica, plac Dietla, luty 2021, fot. Jakub Wolski
Szczawnica: nakł. H.B. Magazyn Nowości, [1933]

Jak dojechać w Pieniny?

Jeśli planujesz pobyt w Pieninach w poniższym poście znajdziesz kilka podpowiedzi m.in. jak dojechać koleją (z przesiadką), autobusem czy autem, rozkłady jazdy z Krakowa, Nowego Targu i Nowego Sącza do Szczawnicy czy Krościenka nad Dunajcem oraz lokalne rozkłady jazdy.


Pieniny w pytaniach i odpowiedziach

Jeśli:

  • interesują Cię ciekawostki o Pieninach,
  • lubisz wiedzieć więcej,
  • szukasz potrzebnych informacji do planowania wyjazdu w Pieniny,
  • potrzebujesz zebranych w jednym miejscu ważnych informacji np. ważnych telefonów czy lokalnych rozkładów jazdy,
  • potrzebujesz zebranych w jednym miejscu linków do kamer, prognóz pogody, itp.

to w tym cyklu artykułów znajdziesz coś dla siebie. Pieniny w pytaniach i odpowiedziach powstały na bazie popularnych pytań jakie zadają turyści odwiedzający Pienin przed przyjazdem, jak i będąc na miejscu. Wiele z tych pytań dotyczy spraw związanych z turystyką, przygotowaniem się na szlak. Część pytań związana jest z ogólnymi informacjami geograficzno-kulturalno-przyrodniczymi. A część to po prostu dokładne informacje potrzebne do bezproblemowego przemieszczania się w okolicach Pienin (np. rozkłady jazdy).


%d bloggers like this: