Do jakiego miasta w Pieniny?

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: 2 min. Do jakiego miasta w Pieniny? | Krościenko nad Dunajcem czy Szczawnica? Klimat małomiasteczkowy czy uzdrowiskowy?

Czas czytania: 2 min.
Print Friendly, PDF & Email

Miasto Pieniny

Do jakiego miasta w Pieniny?

Pytanie dość proste, ale ktoś kto pierwszy raz udaje się w rejony Pienin nie wie jaka złożoność się za tym pytaniem kryje. Tu pomocna będzie nieco historia.

Obecnie jedynym miastem w okolicach Pienin jest Szczawnica. Szczawnica otrzymała prawa miejskie w 1962 roku. Rozwój zawdzięcza odkryciu leczniczych wód mineralnych i utworzenia uzdrowiska. Przypisuje się (i słusznie), że to dzięki Józefowi Szalayowi uzdrowisko szybko się rozwinęło i osiągnęło europejskie standardy. Jednak mimo upływu lat i zmian we właścicielach uzdrowiska dopiero w II połowie XX wieku, kiedy wszystko upaństwowiono, zapadła decyzja o zmianie statusu miejscowości.

Inaczej sytuacja potoczyła się z sąsiednim Krościenkiem nad Dunajcem, które posiadało prawa miejskie od XIV wieku. Do dzisiaj możemy też zobaczyć typowy układ rynku dla miast zakładanych na prawie niemieckim. Przy czym w momencie otrzymania praw miejskich Krościenko nie było zakładane a już istniało. Dokładne dokumenty, które by mogły wskazywać kiedy dokładnie powstało Krościenko (przed lokacją na prawie niemieckim) nie zachowały się. Obecnie miejscowość ta jest wsią a wszystko przez przepisy z 1932 roku, które pozbawiały statusu miasta miejscowości o liczbie mieszkańców mniejszej niż 5 000 osób.

Zobacz artykuł o historii Krościenka nad Dunajcem

prawo magdeburskie – najbardziej rozpowszechniony w Polsce wariant prawa niemieckiego; prawo magdeburskie opierało się na zwyczajach prawnych obowiązujących w Magdeburgu, które od końca XII w. były wzorem prawno-organizacyjnym dla innych miast wschodnio niem.; od XIII w. przyjmowane też w miastach polskich lokowanych na prawie niemieckim (np. Środa Śląska 1235, Wrocław 1242, Kraków 1257);

Encyklopedia PWN, hasło: prawo magdeburskie

Zwykle przy lokacji (na prawie magdeburskim) wytyczano centralnie położony kwadratowy bądź prostokątny rynek, z miejscem dla ratusza pośrodku. Z narożników rynku miały wybiegać pod kątem prostym po dwie prostopadłe do siebie ulice. Rozdzielały one osiem prostokątnych przestrzeni przeznaczonych pod zabudowę oraz tworzyły podstawę w miarę regularnej sieci ulic ciągnących się do miejskich wałów i rowów, zastąpionych później przez mury.

Wikipedia, hasło: prawo magdeburskie

Krościenko n/Dunajcem: Nakład Sklepu Kółka Rolniczego, [1918-1939]
Krościenko nad Dunajcem, kwiecień 2022, fot. Jakub Wolski

Klimat małomiasteczkowy czy uzdrowiskowy? | Miasto Pieniny

Zatem chcąc poczuć klimat dawnego małego miasteczka to koniecznie trzeba odwiedzić Krościenko nad Dunajcem. Natomiast jeśli typowo uzdrowiskowy to idealna będzie Szczawnica.


Jak dojechać w Pieniny?

Jeśli planujesz pobyt w Pieninach w poniższym poście znajdziesz kilka podpowiedzi m.in. jak dojechać koleją (z przesiadką), autobusem czy autem, rozkłady jazdy z Krakowa, Nowego Targu i Nowego Sącza do Szczawnicy czy Krościenka nad Dunajcem oraz lokalne rozkłady jazdy.


Pieniny w pytaniach i odpowiedziach

Jeśli:

  • interesują Cię ciekawostki o Pieninach,
  • lubisz wiedzieć więcej,
  • szukasz potrzebnych informacji do planowania wyjazdu w Pieniny,
  • potrzebujesz zebranych w jednym miejscu ważnych informacji np. ważnych telefonów czy lokalnych rozkładów jazdy,
  • potrzebujesz zebranych w jednym miejscu linków do kamer, prognóz pogody, itp.

to w tym cyklu artykułów znajdziesz coś dla siebie. Pieniny w pytaniach i odpowiedziach powstały na bazie popularnych pytań jakie zadają turyści odwiedzający Pienin przed przyjazdem, jak i będąc na miejscu. Wiele z tych pytań dotyczy spraw związanych z turystyką, przygotowaniem się na szlak. Część pytań związana jest z ogólnymi informacjami geograficzno-kulturalno-przyrodniczymi. A część to po prostu dokładne informacje potrzebne do bezproblemowego przemieszczania się w okolicach Pienin (np. rozkłady jazdy).


error: Content is protected !!