Otwarta Droga Pienińska – wszystko co musisz wiedzieć o tej trasie

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: 7 min. Otwarta Droga Pienińska – wszystko co musisz wiedzieć o tej trasie

Czas czytania: 7 min.
Print Friendly, PDF & Email

Droga Pienińska

Aktualności

Zamknięta granica polsko-słowacja od 4.10 do 13.10. Przywrócono tymczasowe kontrole na wjazd do Polski, możliwość przekroczenia granicy tylko w wyznaczonych miejscach. Miejsce te określa rozporządzenie z 3.10.2023, w artykule poniżej link.

Komunikat PIENAPu

Vážení návštevníci Pieninského národného parku, od dnes 10.07.2023 je turistická trasa v Prielome Dunajca opäť otvorená.

Avšak rekonštrukčné práce stále prebiehajú až do 31.08.2023. Ospravedlňujeme sa za obmedzenia. Veríme, že po ukončených prácach bude zážitok z národného parku o to pohodlnejší. Preto v záujme bezproblémového priebehu prác prosíme o ohľaduplnosť a trpezlivosť, o dodržiavanie návštevného poriadku národného parku a o dodržiavanie pravidiel slušného správania.

Turistická trasa v Prielome Dunajca je prístupná pre peších turistov a cyklistov. Pre návštevníkov na kolobežkách a kolieskových korčuliach z dôvodu vlastnej bezpečnosti a z dôvodu bezpečnosti ostatných účastníkov trasa nie je určená.

Ďakujeme za pochopenie.

źródło: FB: PIENAP

Tłumaczenie na język polski:

Szanowni goście Pienińskiego Parku Narodowego, od dziś 10.07.2023 trasa turystyczna Przełomem Dunajca jest ponownie otwarta.
Jednak prace remontowe wciąż trwają do 31.08.2023. Przepraszamy za ograniczenia. Wierzymy, że po zakończeniu prac korzystanie z parku narodowego będzie jeszcze bardziej komfortowe. Dlatego w trosce o sprawny przebieg prac prosimy o rozwagę i cierpliwość, przestrzeganie regulaminu zwiedzania parku narodowego oraz przestrzeganie zasad kulturowego zachowania.
Trasa turystyczna w Przełomie Dunajec jest dostępna dla pieszych i rowerzystów. Trasa nie jest przeznaczona dla zwiedzających na hulajnogach i rolkach ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników.
Dziękujemy za zrozumienie.


Droga Pienińska (mapa turystyczna)


Opis Drogi Pienińskiej

Droga Pienińska rozpoczyna się przy przystani flisackiej w Szczawnicy. Pierwszy odcinek - 1,7 km - biegnie po stronie polskiej. Idąc w kierunku przejścia granicznego, Dunajec będziemy mieć po prawej stronie. Na całej swojej długości, 9,7 km, Droga Pienińska jest ścieżką pieszo-rowerową. Na ścieżce po stronie słowackiej, ze względów bezpieczeństwa, obowiązuje zakaz wjazdu na hulajnogach i rolkach.

Cypel - szczawnicka wyspa

Obok przystani flisackiej znajduje się wyspa Cypel, na której umieszczono charakterystyczny klomb z kwiatów w kształcie pawia. W okresie międzywojennym na Cyplu znajdowała się Stacja noclegowa PTT „Biały Domek” (dawny pensjonat Wolskich), który zakończył działalność w spektakularny sposób. Mianowicie 16 lipca 1934 roku miała miejsce jedna z największych powodzi w Pieninach. Wysokość fali powodziowej w okolicy Cypla miała prawie 7 m wysokości i porwała ów pensjonat. Właściciele i goście zdążyli opuścić budynek i bezpiecznie schronić się w wyżej położonym pensjonacie (obecnie schronisko PTTK Orlica). Biały Domek porwany przez falę zderzył się i zniszczył most, który łączył od końca XIX wieku Krościenko nad Dunajcem ze Szczawnicą, tzw. Zerwany Most. Pensjonat przepołowił "Zerwany Most". Jedna połowa mostu osiadła przy brzegu a druga połowa oraz pozostałości Białego Domku uderzyły w będący na ukończeniu, nowo budowany most w centrum Krościenka.

Na wyspie znajdziemy też drewnianą rzeźbioną ławkę w kształcie kajaka pamięci Anny i Artura Wernerów. Wernerowie byli małżeństwem, które bardzo mocno angażowało się w działalność społeczną i sportową Szczawnicy. M.in. Artur Werner założył szczawnicki klub sportowy KS Pieniny. Od 1961 roku, corocznie odbywają się międzynarodowe zawody w kajakarstwie górskim, ku ich pamięci nazwane Memoriałem Anny i Artura Wernerów. Więcej informacji o Wernerach można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Szczawnica: LINK

Schronisko Orlica

Idąc dalej dochodzimy do niebieskiego szlaku pieszego, który schodzi ze stromej drogi dojazdowej prowadzącej do schroniska PTTK "Orlica". Schronisko jest zaraz nad drogą i warto tam podejść pooglądać piękne widoki na Pieninki (m.in. Sokolicę) czy okolice Białej Skały.

Schronisko PTTK "Orlica" w Szczawnicy, źródło: wikimedia
Schronisko PTTK "Orlica" w Szczawnicy, źródło: wikimedia

Wracając do Drogi Pienińskiej, kolejne miejsce warte odwiedzenia to Grota Zyblikiewicza (dawniej Piec Majki) oraz pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. W pawilonie znajduje się bezpłatna wystawa przyrodnicza "Ekosystemy leśne Pienin", makieta Pienin, sklepik z pamiątkami oraz toalety.

Grota Zyblikiewicza znajdująca się przy Drodze Pienińskiej w Szczawnicy, źródło: wikimedia
Grota Zyblikiewicza znajdująca się przy Drodze Pienińskiej w Szczawnicy, źródło: wikimedia

Podążając dalej w kierunku granicy polsko-słowackiej docieramy do przeprawy promowej na niebieskim szlaku ze Szczawnicy na Sokolicę. (Godziny otwarcia oraz cennik - LINK)

Wielka powódź w Pieninach

Nieco dalej, na skale, znajduje się tabliczka umieszczona na wysokości fali powodziowej, o treści "Państwowa Służba Hydrologiczna - POWÓDŹ w lipcu 1934 r."

Tabliczka umieszczona na wysokości fali powodziowej z katastrofalnej powodzi w 1934 roku, źródło: wikimedia
Tabliczka umieszczona na wysokości fali powodziowej z katastrofalnej powodzi w 1934 roku, źródło: wikimedia
Ilustrowany Kurier Codzienny, 23 lipca 1934 r.

Dla kontrastu - to samo miejsce w latach 30 XX wieku.

Zdjęcie poniżej: Przejście graniczne przed 1939 rokiem, po drugiej stronie nieistniejące już schronisko PTT im. H. Sienkiewicza.

Droga Pienińska po słowackiej stronie

Zaraz za granicą państwową znajduje się pawilon słowackiego parku narodowego PIENAP oraz końcowa przystań dla słowackich flisaków. Nieco dalej, przy ujściu potoku Leśnickiego, znajduje się początek drogi do Leśnicy. Leśnicki potok na tym odcinku tworzy wysoki wąwóz (Przełom Leśnickiego Potoku). Patrząc w kierunku wsi Leśnica po lewej stronie można zobaczyć stromą skałę (Wylizana), która znajduje się w grani Bystrzyka.

Widok z Drogi Pienińskiej na drogę do Leśnicy a nad nią skała Wylizana, źródło: wikimedia
Widok z Drogi Pienińskiej na drogę do Leśnicy a nad nią skała Wylizana, źródło: wikimedia

Kontynuując trasę Drogą Pienińską, mijamy po lewej stronie ostrą skałę, na szczycie, której znajduje się krzyż - jest to Sama Jedna (Osobná, Osobitá skala). Pod Samą Jedną umieszczono tablicę poświęconą ofiarom Pienin.

Tablica poświęcona ofiarom Pienin, źródło: wikimedia

Za Dunajcem znajduje się Przechodni Wierch a nad nim, po prawej, Sokolica 747 m n.p.m. Na przeciwko Przechodniego Wierchu, do Dunajca wpływa Stuletnie Źródło. Woda ze źródła ma stałą temperaturę i ma nie zamarzać nawet zimą, dlatego uważano, że ten kto będzie pił wodę z tego źródła będzie żył 100 lat.

Widok na Sokolicę z Drogi Pienińskiej, źródło: wikimedia
Widok na Sokolicę z Drogi Pienińskiej, źródło: wikimedia

Pieniński Potok - na granicy Pieninek i Masywu Trzech Koron

Kolejnym malowniczym miejscem jest ujście Pienińskiego Potoku do Dunajca. Oddziela on Masyw Trzech Koron od Pieninek. U wylotu znajdują się dwie wybitne turnie - Ślimakowa Skała i Fujarki. Skały najlepiej widoczne są z łodzi flisackich podczas spływu Dunajcem. Pod Ślimakową Skałą przechodził kiedyś szlak turystyczny Skalna Perć. Twórcą Skalnej Perci, podobnie jak Sokolej Perci (niebieski szlak prowadzący przez Pieninki) oraz Orlej Perci w Tatrach, był ksiądz Walenty Gadowski.

Ujście Pienińskiego Potoku do Dunajca, widok z Drogi Pienińskiej, źródło: wikimedia
Ujście Pienińskiego Potoku do Dunajca, widok z Drogi Pienińskiej, źródło: wikimedia

Następne ciekawe miejsce to niewielka polana (Polanka), na której w XIX wieku znajdowała się węgierska gospoda Csárda (Czarda). Miejsce to było popularnym przystankiem dla turystów, letników czy kuracjuszy. Podczas XIX-wiecznego spływu Dunajcem często przybijano w tym miejscu do brzegu.

Za ostrym zakrętem znajdują się słynne skały Siedem Mnichów (nazwa pochodzi od kształtu skał, które przypominały kaptury mnichów). Najlepiej prezentują się z poziomu łodzi flisackiej na Dunajcu.

Siedem Mnichów, źródło: wikimedia
Siedem Mnichów, źródło: wikimedia

Ważnym punktem orientacyjnym jest Huta, niewielka polana, na której kiedyś znajdowała się huta szkła. Znajduje się tutaj skrzyżowanie z żółtym szlakiem turystycznym na przełęcz Limierz (Targov). W pobliżu źródło Zakochanych, nazwę zawdzięcza podaniom, według których Ci co napiją się wody z tego źródła to w ciągu roku pobiorą się.

Czy Janosik był w Pieninach?

W tym miejscu Dunajec okrąża z trzech stron Klejową Górę i Facimiech. U podnóża Facimiecha znajduje się najwęższe miejsce w przełomie Pienińskim Dunajca, czyli Zbójecki Skok (po słowacku nazywany też Janošikov skok). Nazwa pochodzi od legend, według których zbójnicy mieli przechodzić tutaj próbę skoku. Według niektórych wersji miał tego dokonać sam Juraj Jánošík (, który pochodził z Terchowej w Małej Fatrze a w Pieniny prawdopodobnie nigdy nie dotarł). Ponad Facimiechem wznoszą się szczyty Trzech Koron.

To już ostatni odcinek Drogi Pienińskiej, na zakręcie, po drugiej stronie Dunajca, pokazują się zabudowania Sromowiec Niżnych, m.in. schroniska PTTK Trzy Korony a poniżej polska przystań flisacka. Od zabudowań zabytkowego klasztoru w Czerwonym Klasztorze, skręcając w lewo, można dojść za drogą główną do uzdrowiska Śmierdzonka (Kupele Červený Kláštor). Nazwa pochodzi od źródła mineralnego o bardzo intensywnym zapachu siarkowodoru.

Skręcając na drogę główną w prawo przy zabytkowym klasztorze, można dojść do centrum miejscowości Czerwony Klasztor oraz przejść przez kładkę do Sromowiec Niżnych.

Droga Pienińska - tablica Pienińskiego Parku Narodowego przy pawilonie wejściowym w Szczawnicy, źródło: wikimedia
Droga Pienińska - tablica Pienińskiego Parku Narodowego przy pawilonie wejściowym w Szczawnicy, źródło: wikimedia
To już zdjęcie historyczne (z 2021 roku), widok z Drogi Pienińskiej po stronie słowackiej w kierunku Czerwonego Klasztoru, źródło: wikimedia
To już zdjęcie historyczne (z 2021 roku), widok z Drogi Pienińskiej po stronie słowackiej w kierunku Czerwonego Klasztoru, źródło: wikimedia
To zdjęcie również już jest historyczne (z 2021 roku), widok z Drogi Pienińskiej po słowackiej stronie, w kierunku Szczawnicy, źródło: wikimedia
To zdjęcie również już jest historyczne (z 2021 roku), widok z Drogi Pienińskiej po słowackiej stronie, w kierunku Szczawnicy, źródło: wikimedia

Co nieco z historii Drogi Pienińskiej

Inicjatorem wybudowania Drogi Pienińskiej był Józef Szalay, założyciel uzdrowiska w Szczawnicy. Droga miała połączyć dwie miejscowości uzdrowiskowe: Szczawnicę i Śmierdzonkę (obecnie Czerwony Klasztor). Józefowi Szalayowi udało się w latach 1870 - 75 doprowadzić budowę od Szczawnicy do ujścia Leśnickiego Potoku. Po jego śmierci budowę kontynuowała Akademia Umiejętności z Krakowa. Ostatecznie drogę udało się ukończyć w 1884 roku, dzięki staraniom marszałka krajowego Galicji Mikołaja Zyblikiewicza.

Droga miała być udostępniona dla ruchu kołowego, ale poprzez zniszczenia jakich dokonywały powodzie, pozostała do dzisiaj pieszo-rowerowa. Sama budowa również przysporzyła trudności. Dunajec tworzył w niektórych miejscach tak ciasny wąwóz, że wymagane było obciosywanie skał, wysadzanie dynamitem oraz usypywanie kamiennych nasypów kilkunastometrowej wysokości. Była to spora ingerencja w przyrodę i krajobraz przełomu Dunajca.

Obecnie (lipiec 2023) trwają prace budowlane nad poprawą jakości Drogi Pienińskiej. Z racji specyfiki miejsca, są te prace odbierane jako kontrowersyjne, szczególnie wybetonowanie brzegów. Nie zapominajmy, że z roku na rok w Pieninach pojawia się coraz więcej turystów, w tym również po słowackiej stronie. I taki remont, choć może szokować, to jego celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na tej trasie.


Przejście ze Szczawnicy do Leśnicy

To krótka i bardzo przyjemna trasa początkowym odcinkiem Drogi Pienińskiej. Prowadzi ze Szczawnicy, w górę biegu Dunajca, obok skręt do Schroniska PTTK Orlica, pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, następnie turystyczne przejście graniczne na granicy polsko-słowackiej. Nieco za granicą skręcamy idąc wzdłuż potoku Leśnickiego do Leśnicy.

Można też dojść do Leśnicy przez góry. A dokładniej np. wyjechać na Palenicę (albo wejść na piechotę), następnie przejść do przełęczy pod Szafranówką i zejść żółtym szlakiem do Leśnicy.


Jak przejść z Czerwonego Klasztoru do Leśnicy? WERSJA GÓRSKA

Istnieje niebieski szlak łączący Czerwony Klasztor z Leśnicą (przez przełęcz Cerla 610 m n.p.m. i Targov 665 m n.p.m.). Jednak ma on typowo górski charakter. W przeciwieństwie do rekreacyjnej drogi pieszo-rowerowej prowadzącej Drogą Pienińską. Szlak ten można pokonać na rowerze, jednak należy mieć na uwadze, że nie jest to prosta droga rowerowa a prosty szlak górski.

Profil wysokościowy trasy

  • Czerwony Klasztor - start z ok. 460 m n.p.m.
  • następny punkt na trasie to sedlo Cerla 605 m n.p.m., czyli po pol. przełęcz pod Klasztorną Górą
  • najwyższy punkt na trasie to nieco ponad 700 m n.p.m.
  • następny punkt na trasie to Targov 677 m n.p.m., czyli przełęcz Limierz
  • Leśnica - Koniec to ok. 450 m n.p.m.
  • Łączne przewyższenie na tej trasie to około 300 m, dla porównania na tymczasowo zamkniętym odcinku Drogi Pienińskiej przewyższenie w tym kierunku wynosi około 150 m przewyższenia
  • W przypadku sprawdzania przewyższeń w dolinach, np. w przełomie Dunajca, mogą pojawić się błędne wyliczenia. Tak też jest w przypadku korzystania z mapy.cz oraz mapa-turystyczna.pl; Poprawne dane w przypadku przewyższenia w przełomie Dunajca wskazuje m.in. słowacka TuristickaMapa.sk dostępna pod adresem https://mapy.dennikn.sk/



error: Content is protected !!