Archiwum kategorii: Ludzie

image_print

Trochę o pasterstwie – Mini dokument, Bacówka – historia ostatnich juhasów

„Trochę o pasterstwie” to cykl artykułów o tradycyjnym wypasie owiec w górach. Często zakres terenowy będzie mocno odbiegać od Pienin a to głównie dlatego, że na Podhalu działa więcej baców i jest więcej bardzo dobrych opracowań. Dzisiaj pani Janina Rzepka – pierwsza kobieta baca, która cały czas czynnie prowadzi tradycyjny wypas owiec.

Zespół Towariszky tworzą dwie niesamowite góralki, które odtwarzają zapomniane pieśni Rusinów Szlachtowskich, górali pienińskich i nie tylko. Pięknie śpiewają, chętnie opowiadają o kulturze górali i Rusinów. W swojej ofercie mają m.in. występy, ale i warsztaty i lekcje, pogawędki o tradycji i kulturze.

Wynajem przewodnika górskiego to niemały koszt, szczególnie dla małej grupy. Czasami zastanawiamy się czy warto skorzystać z usług licencjonowanych przewodników. Byłaby to przecież oszczędność. Dlatego skupimy się w tym artykule na podstawach prawnych, czyli kiedy wynajem przewodnika to konieczność.

Szukasz przewodnika po górach Słowacji? Oprowadzanie w języku polskim i angielskim.

Are you looking for an International Mountain Leader for your visit to Slovakia?


Pięknie wydany album ukazuje dzieje w uzdrowisku na przełomie XIX i XX wieku. Zestawiono zarówno zdjęcia mieszkańców, jak i gości odwiedzających te tereny. Całości dopełniają bardzo dobrze opracowane opisy.

Szukasz przewodnika po Pieninach, Beskidach lub Tatrach? Oprowadzanie w języku angielskim.

Are you looking for a mountain guide for your visit in Pieniny National Park, Pieniny Mountains, Beskids or Tatra Mountains?

10/16