Czas czytania: 3 min.
Print Friendly, PDF & Email
Pieniny, Pienińskie 10 NAJ

Pieniny

Pieniny to malownicza grupa górska położona na terenie południowej Małopolski oraz północnej części Spisza. Góry przyciągają swoim pięknem, mnóstwem atrakcji oraz dostępnością „dla każdego”.

Propozycje najciekawszych atrakcji w Pieninach znajdziesz w Pienińskie 10 NAJ

Warunki na szlakach | Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, Tatry


O Pieninach


Niezwykły świat przyrody

Pieniny nie bez powodu uważane są za jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. To właśnie o nich powstawały pierwsze przewodniki. Zachwycają swoim bogactwem przyrody, skomplikowaną budową geologiczną, pięknymi widokami oraz kulturą góralską.

To tutaj znajduje się najstarszy w Polsce park narodowy Pieniński Park Narodowy (PPN) oraz pierwszy w Europie transgraniczny rezerwat przyrody, który obecnie przekształcił się w słowacki Pieninský Národný Park (PIENAP). Zobaczymy tutaj: pszonaka pienińskiego (to kwiat, który porasta wapienne skały, zobaczymy go tylko w Pieninach), niepylaka apollo (jednego z największych dziennych motyli w Polsce) czy słynne reliktowe sosny z najsłynniejszą sosną na Sokolicy.


Serce Pienińskiego Parku Narodowego - Pieniny Właściwe zwane Centralnymi

Sercem Parku są Pieniny Właściwe a w nich majestatyczny Masyw Trzech Koron z platformą widokową na Okrąglicy (982 m n.p.m.) oraz słynny na cały świat Spływ Dunajcem przez Przełom Pieniński.

Najpopularniejsza wersja spływu Dunajcem kończy się w Szczawnicy, miasteczku uzdrowiskowym pięknie położonym pomiędzy Pieninami i Beskidem Sądeckim. Szczawnickie wody mineralne oraz górski klimat pomagają już od XIX wieku leczyć choroby górnych dróg oddechowych.


Małe Pieniny najwyższe!

Wbrew nazwie najwyższą częścią Pienin są Małe Pieniny. Znajdujące się na południowy-wschód od Pienin Właściwych stanowią świetną bazę wypadową na najwyższy szczyt Pienin Wysoką (1050 m n.p.m.) oraz w sąsiednim Beskidzie Sądeckim Radziejową (1262 m n.p.m.). W Małych Pieninach warto zobaczyć rezerwaty: Wąwóz Homole i Białą Wodę czy przejść się grzbietem Małych Pienin przez Durbaszkę, Wysoki Wierch na Palenicę.


Zamek w Czorsztynie, w Niedzicy i jezioro Czorsztyńskie

Atrakcyjność tych gór to bogata historia. Położone na przygranicznym szlaku handlowym dwa zamki - zamek Wronin w Czorsztynie oraz zamek Dunajec w Niedzicy. Kiedyś strzegły granic a dziś są dostępne do zwiedzania. A współczesne dzieje to budowa zbiornika retencyjnego na Dunajcu nazywanego jeziorem Czorsztyńskim. A będąc w Niedzicy warto posłuchać o Spiszu i odkryć najmniej znane Pieniny Spiskie.

Bliskość granicy ze Słowacją otwiera nam drogę do poznania słowackiego północnego Spisza i planowania jednodniowych wycieczek dookoła Pienin.


Polecani przewodnicy po Pieninach i Beskidach


Granice turystyczne i podział Pienin

Aby móc dokładnie określić, które szczyty są w Pieninach, a które nie potrzeba nam chwilkę pochylić się nad granicami Pienin jako pasma górskiego. W naszym przypadku wystarczą nam granice turystyczne, które umownie wyznaczają rejon Pienin.

Umowne granice - różne u różnych autorów - wyznaczają: od zachodu rzeka Białka, od północy jezioro Czorsztyńskie, dolina Krośnicy i potok Grajcarek, od wschodu przełęcz Rozdziela (ok. 800 m n.p.m.), od południa potoki Kamionka i Lipnik, Dunajec, wreszcie rzeczki Niedziczanka i Łapszanka.

J. Nyka, Pieniny przewodnik, wyd. Trawers, 2010

Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami Beskidem Sądeckim, na zachodzie z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim.

Pieniny możemy podzielić na trzy części:

  • Pieniny Spiskie – między doliną Białki a zamkiem Niedzickim; najwyższy szczyt Żar 879 m n.p.m.;
  • Pieniny Właściwe (Centralne) – między Czorsztynem a Szczawnicą; najwyższy szczyt Trzy Korony 982 m n.p.m.
    • Pieniny Czorsztyńskie – od przełęczy Snozka (granicę można wyznaczyć na potokach: Krośnicy, Kluszkowianki) do przełęczy Szopka (potok Szopczański, potok Pieniński), najwyższy szczyt Nowa Góra 902 m n.p.m.
    • Masyw Trzech Koron – od przełęczy Szopka (potok Szopczański, potok Pieniński) po Dunajec, najwyższy szczyt Trzy Korony 982 m n.p.m.
    • Pieninki od potoku Pienińskiego po Dunajec ("od Bajkowa po Hukową Skałę" J. Nyka, Pieniny przewodnik), najwyższy szczyt Czerteż 774 m n.p.m.
  • Małe Pieniny – rozciągające się między Dunajcem na wysokości Szczawnicy a przełęczą Rozdziele na wschodzie, najwyższy szczyt Wysoka (Wysokie Skałki; 1050 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem całych Pienin.

opracowane na podstawie: J. Nyka Pieniny, J. Kondracki Geografia regionalna Polski, pieninypn.pl



Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce. Utworzony został 1 czerwca 1932 roku. (Białowieski Park Narodowy jest nieco młodszy, z 11 sierpnia 1932 roku). Zarazem drugi najmniejszy park narodowy w Polsce (najmniejszy jest Ojcowski Park Narodowy).

Pieniński Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem Pieniny Właściwe (Masyw Trzech Koron, Pieninki, Pieniny Czorsztyńskie), fragment Małych Pienin (okolice szczytu Bystrzyk) oraz dawnego rezerwatu Zielone Skałki w Pieninach Spiskich. Jest to najbardziej zadeptywany park narodowy w Polsce. (Najwyższy wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni). Na terenie parku udostępniono 35 km szlaków turystycznych.


Atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego

Największe atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego to:

Warto zwiedzić:

  • wystawy w punktach informacyjnych (darmowe) oraz wystawa przyrodnicza w Dyrekcji PPN,
  • ścieżkę dendrologiczną oraz ogród roślin przy Dyrekcji PPN w Krościenku nad Dunajcem


Okolice Pienin

Omawiany obszar górski koncentruje się wokół Pienin. Góry te ze względu na swoją atrakcyjność i dogodne położenie są idealną bazą wypadową nie tylko na pienińskie górskie wycieczki. W okolicy można wybrać się na jednodniowe wycieczki w okolice Pienin (Gorce, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Podtatrze, Orawę, Beskid Żywiecki czy Beskid Wyspowy) a także można szybko dojechać z Pienin na Słowację. Dzięki temu w łatwy sposób można zwiedzić Tatry SłowackieNiżne Tatry, Słowacki Raj. Ci którzy od gór wolą zwiedzanie również znajdą w pobliżu Pienin mnóstwo atrakcji. Na przykład można pojechać na wycieczkę objazdową “śladami UNESCO” i zobaczyć zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

error: Content is protected !!