Nowa regionalizacja Karpat Polskich (2018)

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: < 1 min. W 2018 roku w czasopiśmie „Geographia Polonica” opublikowano nową mapę podziału fizycznogeograficznego Polski wraz z tekstem objaśniającym. A w związku z tym powstała nowa regionalizacja Karpat Polskich, która bardzo dużo zmienia w dotychczasowym postrzeganiu granic grup górskich.

Czas czytania: < 1 min.
Print Friendly, PDF & Email

Do tej pory w Polsce obowiązywała regionalizacja fizycznogeograficzna Karpat opracowana przez Jerzego Kondrackiego (Karpaty, 1989, Warszawa: WSiP). Regionalizacja Polski wg Kondrackiego

Oczywiście w świecie turystyki nieraz panowały podziały inne niż przyjęte w regionalizacji. Podziałów tych było sporo a najbardziej użyteczne dla turysty określono mianem “turystycznych”. Skupiały się nie na geologii, botanice czy etnografii a stricte na miejscach turystycznych, które łączyły dany rejon.

W 2018 roku w czasopiśmie „Geographia Polonica” opublikowano nową mapę podziału fizycznogeograficznego Polski wraz z tekstem objaśniającym. A w związku z tym powstała nowa regionalizacja Karpat Polskich, która bardzo dużo zmienia w dotychczasowym postrzeganiu granic grup górskich.

Nową regionalizację opisano w monografii „Regionalna geografia fizyczna Polski” wydanej na zlecenie RDOŚ. Można ją za darmo pobrać ze strony: „Regionalna geografia fizyczna Polski”

Bardzo dobrze opisana jest na blogu Rugala.pl: http://rugala.pl/c/nowa-regionalizacja-polskie-gory-karpaty/error: Content is protected !!