Zespół Towariszky – III miejsce podczas IV Przeglądu Folkloru Pienin – Gorców – Podhala “Nuta Dunajca”

Print Friendly, PDF & Email

Czas czytania: < 1 min. Zespół Towariszky tworzą dwie niesamowite góralki, które odtwarzają zapomniane pieśni Rusinów Szlachtowskich, górali pienińskich i nie tylko. Pięknie śpiewają, chętnie opowiadają o kulturze górali i Rusinów. W swojej ofercie mają m.in. występy, ale i warsztaty i lekcje, pogawędki o tradycji i kulturze.

Czas czytania: < 1 min.
Print Friendly, PDF & Email

Zespół Towariszky tworzą dwie niesamowite góralki, które odtwarzają zapomniane pieśni Rusinów Szlachtowskich, górali pienińskich i nie tylko. Pięknie śpiewają, chętnie opowiadają o kulturze górali i Rusinów. W swojej ofercie mają m.in. występy, ale i warsztaty i lekcje, pogawędki o tradycji i kulturze.

Zespół Towariszky

O sobie piszą tak:

“Towariszky to my! Agnieszka Stopka i Ewa Walkowska. Towariszky to koleżanki, kamratki. I takie właśnie są nasze relacje – nadajemy na tych samych falach.Tworzymy grupę śpiewaczą a nazwa zespołu wzięła się z jednej z jaworskich, łemkowskich czy jak kto woli rusińskich przyśpiewek, która brzmi:

„Pogniywała sia mi moja towariszka, że ja jej wypila goriałku z kieliszka”.

My się nie gniewamy na siebie. Działamy razem. Często spontanicznie. Sięgamy po starodawny, często zapomniany repertuar Rusinów Szlachtowskich, górali pienińskich czy inne pieśni i teksty ludowe. Nie wiadomo jeszcze, gdzie nas nasza muzyczna i etnograficzna wędrówka zaniesie. Chętnie zapraszamy do współpracy ludzi, muzyków, muzykantów, którzy swoją grą nadają starodawnej muzyce nowe brzmienie i charakter.

A kim jesteśmy?

Ewa Walkowska: absolwentka studiów z zakresu edukacji muzycznej, pedagogiki, muzykoterapii oraz śpiewu solowego. Prowadzi Centrum Artystyczne i Terapeutyczne “Muzyczny Przystanek”. Pomysłodawca projektu i odtwórczyni roli w wydarzeniu „Opera na zamku w Czorsztynie”.

Agnieszka Stopka: absolwentka filologii polskiej i studium turystycznego. Publikowała m.in. w „Pracach Pienińskich” oraz w mediach lokalnych i regionalnych. Mieszkanka dawnej Rusi Szlachtowskiej i potomkini Łemków z Czarnej Wody.”

Zespół Towariszky

III miejsce podczas IV Przeglądu Folkloru Pienin – Gorców – Podhala “Nuta Dunajca”


error: Content is protected !!