Rezerwat przyrody Wąwóz Homole | Mapa turystyczna

Czas czytania: 2 min.

Rezerwat przyrody Wąwóz Homole | Mapa turystyczna


Popularna trasa turystyczna przez Wąwóz Homole – opis

Szlak rozpoczyna się w centrum miejscowości Jaworki, można wysiąść na przystanku zaraz obok wejścia do rezerwatu lub iść od „rynku” w Jaworkach (obok restauracja Bacówka słynąca z przepysznego jedzenia).

Zielonym szlakiem można przejść przez cały rezerwat a następnie wejść na Polanę pod Wysoką (latem działa tam Studencka Baza Namiotowa „Pod Wysoką”) i na skrzyżowaniu szlaków pod samą Wysoką szlak się kończy (wycieczkę na Wysoką można kontynuować szlakiem niebieskim).

Na początku trasa przez Wąwóz Homole jest bardzo spacerowa. Praktycznie brak przewyższenia (szlak prowadzi doliną potoku Kamionka) i piękne widoki powodują, że jest to najbardziej urokliwa część rezerwatu Wąwóz Homole. Stopniowo zaczyna się pojawiać coraz więcej mostków aż z części wąwozowej wychodzi się do góry po schodach. (Do schodów szlak praktycznie jest dość prosty i nie ma przewyższenia).

Po przejściu schodów wędrujemy na polanę Dubantowską, gdzie znajdują się m.in. Kamienne Księgi oraz Czajakowa Skała. Na polanie jest też miejsce odpoczynku – ławki ze stołami.

Idąc dalej zielonym szlakiem wchodzimy do lasu, gdzie czeka nas ta bardzo błotnista część wycieczki (szczególnie po intensywnych deszczach szlak wymaga skupienia się i ostrożności w przejściu). Warto wziąć ze sobą kijki trekkingowe, żeby stabilniej móc przejść po śliskich kamieniach i błocie.

Następnym miejscem jest rozdroże dróg, gdzie zielony szlak skręca w prawo, w kierunku Wysokiej a pojawia się jeszcze możliwość pójścia prosto, przez Jemeriskowe Skały albo w lewo, prosto na polanę Bukowinki.

Przejście obok Jemeriskowych Skałek to przejście bez szlaku i docelowo wychodzi się na punkt widokowy nad Polaną Bukowinki, obok górnej stacji wyciągu narciarskiego w Jaworkach.

Wybierając wersję bezpośrednio w kierunku polany Bukowinki, dochodzi się najpierw do Bacówki u Wojtka a następnie można przejść dalej w kierunku Szałasu „Bukowinki”. Z tego miejsca można zjechać wyciągiem do Jaworek lub zejść drogą polną (około 1 km).

Wąwóz Homole na co zwrócić uwagę?

  • Należy uważać na śliskie kamienie, korzenie drzew i miejscami odcinki błotniste. Koniecznie wygodne buty, z antypoślizgową podeszwą, najlepiej górskie.
  • Warto wziąć ze sobą kijki trekkingowe, żeby stabilniej móc przejść po śliskich kamieniach i błocie.
  • W części wąwozowej rezerwatu są umocnienia w postaci metalowych mostków i schodów.
  • W sezonie letnim lepiej planować wycieczki wcześnie rano i później popołudniu. Jest to popularne miejsce a przy intensywnym ruchu turystycznym i wąskich ścieżkach często tworzą się kolejki do przejścia przez schody czy mostki.
  • Miejsce odpowiednie na wycieczki rodzinne, z dziećmi (nie da się przejechać wózkiem)
  • Na ten szlak nie można zabrać psa (regulamin udostępniania rezerwatu)

Link do trasy: LINK


Mapa Wąwóz Homole

Mapa Homole | Mapa turystyczna Małe Pieniny

Mapa Pieniny – schemat szlaków, dróg i miejscowości

Mapa turystyczna Pieniny | Schemat szlaków wraz z najważniejszymi szczytami, miejscowościami i drogami

error: Content is protected !!