Alternatywa dla dni deszczowych w górach, powrót do ludowych tradycji i sposób na ciekawe zajęcie – Warsztaty rękodzielnicze

Czas czytania: 2 min.

Spis treści:


Rękodzieło wraca do łask, czyli moda na hand made

W obecnych czasach, kiedy dosłownie jesteśmy zalewani produkowanymi masowo, często słabej jakości produktami, coraz chętniej sięgamy po rękodzieło. Doceniamy pracę artystów, w tym również amatorów, ludowych artystów. Tworzą oni niepowtarzalne dzieła, które mają w sobie to coś. Kupione w miejscach turystycznych stają się też pamiątkami i przywołują wakacyjne wspomnienia. Rękodzieło to też idealny sposób na indywidualny wystrój wnętrza. Obraz, rzeźba czy malowany, drewniany kuferek dodadzą pomieszczeniu ciepła i charakteru. To mogą być bardziej praktyczne przedmioty – takie jak filiżanka, wełniana chusta, narzuta oraz pięknie haftowana we wzory ludowe poduszka.

ręcznie wyszywany gorset góralski (Szczawnica), fot. Joanna Opyrchał

Powrót do korzeni

Wiele rzemiosł zostało wyparte maszynami. Ludzie podążyli za innymi modami. Zmieniły się też ludzkie potrzeby i w efekcie mało jest miejsc w Polsce, w których ciągle wytwarza się tradycyjne stroje ludowe i w nich chodzi (choćby od święta). Stojąc przed możliwością wyginięcia niektórych rzemiosł, zajęcia rękodzielnicze mogą przedłużyć ich czas. Często dla młodych jest to powrót do korzeni, czyli do codzienności jaką pamiętają nasi dziadkowie a nawet już i pradziadkowie. Dawne zawody nie reaktywują się. Na tym polega rozwój. Ale młodzi mogą silnie zainspirować się danymi rzemiosłami i wkomponować je w swoje współczesne dzieła. Rękodzieło uczy kreatywności i zaradności. A dodatkowo może to być okazja do wspólnego działania najmłodszych z seniorami.


Tradycja i kultura ludowa to coś co nas wyróżnia

Każdy rejon w Polsce ma swoją kulturę ludową i osobne tradycje. Ta różnorodność to coś co nas wyróżnia. Nawet wśród górali nie ma jednolitego stroju, gwary czy zwyczajów. A często w ramach jednej grupy etnograficznej istnieją różnice pomiędzy miejscowościami czy nawet przysiółkami. Każdy z nas rozpoznaje strój łowicki, górali podhalańskich czy kamizelkę flisacką (górali pienińskich). Żeby te unikalności przetrwały potrzeba opowieści o nich, edukacji, prelekcji jak i zajęć praktycznych.

Dziewięćsił, haft z portek górali pienińskich, fot. Joanna Opyrchał

Co robić w górach, kiedy pada deszcz?

Alternatywą na dzień deszczowy, kiedy nie ma warunków na wyjście w góry, mogą być zajęcia warsztatowe. Ten pomysł idealnie sprawdzi się dla większych grup, które wypoczywają w górach. Mogą to być zarówno zajęcia o tematyce przyrodniczej, survivalowej, historycznej, jak i zajęcia artystyczne. Warsztaty artystyczne mogą również uczyć o etnografii danego rejonu. Historia przeplata się z zabawą.


Warsztaty rękodzielnicze, czyli sposób na nudę dla dzieci, młodzieży i… dorosłych

Uczestnikiem warsztatów może być każdy. Widać to często, gdy gminy organizują kilkumiesięczne zajęcia dla mieszkańców. My chcemy wyjść z propozycją takich zajęć, ale zdecydowanie krótszych – około 2 godzinnych zajęć warsztatowych połączonych z prelekcją nt. strojów górali pienińskich. Zapraszamy na warsztaty bez względu na wiek zarówno turystów jak i mieszkańców.

Jeśli jesteś zainteresowany warsztatami artystycznymi dla grup to zapraszamy do kontaktu: kontakt@poznajpieniny.pl

Rękodzieło z motywem Pienin, fot. Jakub Wolski | Pamiątki z gór

error: Content is protected !!