Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Opera “Janek” Władysława Żeleńskiego

23 sierpnia 2023 | 19:00 - 21:00

Print Friendly, PDF & Email

23.08 Jaworki scena przy parkingu

 

Opera „Janek” Władysława Żeleńskiego to już 5 edycja organizacji oper plenerowych na terenie Pienin i Gorców realizowanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Widzowie będą mieć okazję podziwiać spektakl w Jaworkach 23 sierpnia 2023r. w amfiteatrze.

Libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika – Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione będą autentyczne motywy góralskie. Akcja „Janka”, z kolei rozgrywać się będzie na hali w górach oraz w góralskiej chacie.

Opera Władysława Żeleńskiego „Janek” jest obecnie dziełem praktycznie zapomnianym, w teatrach nie jest grana od ponad 20 lat, w związku z tym, podejmujemy próbę odświeżenia tego spektaklu, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Okoliczne pagórki, zielone pastwiska będą tworzyć naturalną scenerię wydarzenia, tworząc niezapomniane wrażenia.

Wydarzenie odbędzie się w formie plenerowej, dając szansę na zwiększenie dostępności dla odbiorców ze Szczawnicy i okolic.

Organizator oraz partnerzy zapraszają wszystkich tych, którzy często korzystają z wydarzeń operowych, oraz tych, którym na co dzień ta forma jest nieosiągalna lub całkiem nieznana. W związku z tym, że impreza będzie miała charakter niekomercyjny – nie będzie biletowana, każdy będzie miał szansę na udział w widowisku.

KILKA SŁÓW O POPRZEDNICH EDYCJACH

Pierwsze 3 edycje realizowane były na Zamku w Czorsztynie w operze pn. „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” Karola Kurpińskiego. Zachęceni sukcesem poprzednich edycji została zrealizowana kolejna pn. „Król Pasterzy” Oskara Kolberga, organizowana w Krościenku nad Dunajcem w Amfiteatrze pod Wierzbami.

Spektakle te zostały bardzo pozytywnie odebrane przez turystów, media oraz mieszkańców. Naszym wydarzeniem zainteresowały się takie media jak RMF ClassicRDN MałopolskaPodhale24Radio AlexPieniny.infoPodhaleRegion oraz wiele innych.

Naszymi Partnerami w organizacji tego wybitnego wydarzenia byli: Pieniński Park NarodowyGmina CzorsztynGmina Krościenko n.D.Miasto i Gmina SzczawnicaGmina Ochotnica DolnaZEW Niedzica S.A.Kinga PienińskaMiejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy,  Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, Galeria Krzywa JabłonkaPieniński Bank SpółdzielczyMuzeum PienińskieEmpol S.A, Starostwo Powiatowe.

Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach.  W koncercie mogli także wziąć udział niepełnosprawni.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wykonanie o najwyższym poziomie:

  • Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej.
  • Spektakl wyreżyseruje Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej.
  • Solistami są młodzi śpiewacy, którzy obecnie są już cenionymi śpiewakami na arenie polskiej estrady, którzy nieprzerwanie kontynuują swoją drogę artystyczną, mogący pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce. Jesteśmy przekonani o wysokiej jakości planowanego przedsięwzięcia. Wśród artystów znajduje się ceniona artystka z terenu Pienin – Ewa Walkowska – sopranistka, o d kilku lat angażująca się w rozwój lokalnej kultury, współpracująca na stałe z Centrum Kultury i Promocji w Szczawnicy.

źródło: https://cksip.szczawnica.pl/juz-w-sierpniu-kolejna-opera-plenerowa-w-pieninach-z-pomoca-finansowa-miasta-i-gminy-szczawnica/

Szczegóły

Data:
23 sierpnia 2023
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/833610565013843/

Organizatorzy

Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

Miejsce wydarzenia

Amfiteatr w Jaworkach
error: Content is protected !!